قله سبلان کجاست

قله سبلان کجاست,پناهگاه سبلان,دریاچه قله سبلان,عکس سبلان,بهترین زمان صعود به سبلان,عمق دریاچه سبلان,ارتفاع کوه سهند,کوه سبلان+عکس,ارتفاع پناهگاه سبلان,صعود به سبلان,صعود به سبلان از آلوارس,گزارش صعود سبلان از مسیر غربی

سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و علم کوه و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه واقع در مشگین شهر، طبیعت زیبا و واقع شدن در قلب گردشگری شهرستان مشگین شهر مورد توجه گردشگران است.

نمای سبلان از مشگین شهر

کوه سبلان در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر واقع است از لحاظ تقسیمات اداری استان اردبیل، این کوه در  بخش لاهرود شهرستان مشکین شهر واقع می باشد.

قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان که در بلندای ۴۸۱۱ متری قرار دارد، منتهی می‌شود. تمام قله‌های سبلان در همهٔ ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.

کوه سبلان+عکس

در جبهه غربی قله سلطان و در کنار جانپناه، سنگی به شکل عقاب قراردارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده‌است.این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به سوی شرق چرخانده‌است.

 

در کشورهای اروپایی و حتی برخی کشورهای آسیایی برای ایجاد منطقه توریستی و یا برگزاری مسابقات اسکی برف مصنوعی ایجاد می کنند اما دامنه کوه سبلان که به دلیل شرایط جوی و آب و هوایی بیش از هشت ماه از سال و در ارتفاعات به صورت دائمی دارای برف است، همچنان بدون استفاده مانده و از ظرفیتهای طبیعی آن بهره گرفته نمی شود.

قارتال داشی (سنگ عقاب)

در کشورهای اروپایی و حتی برخی کشورهای آسیایی برای ایجاد منطقه توریستی و یا برگزاری مسابقات اسکی برف مصنوعی ایجاد می کنند اما دامنه کوه سبلان که به دلیل شرایط جوی و آب و هوایی بیش از هشت ماه از سال و در ارتفاعات به صورت دائمی دارای برف است، همچنان بدون استفاده مانده و از ظرفیتهای طبیعی آن بهره گرفته نمی شود.

جوشش حیات در دامنه آتشفشان خاموش:

چشمه های گوگردی یا آبگرمهای معدنی در قسمتهای مختلف دامنه این کوه عظیم وجود دارد که می توان به آبگرم قینرچه مشگین شهر، آبگرم یل سویی مشگین شهر و آبگرم ملک سویی و آخارباخار در مشگین شهر  اشاره کرد.

آبگرم قینرجه مشگین شهر در دامنه سبلان که با دمای 87 درجه سانتی گراد مستقیما از دامنه کوه سبلان بیرون می آید

عمق دریاچه سبلان:

در دهانه ی قله ی سبلان دریاچه ای آتش فشانی به شکل بیضی و با عمق تقریبی ۴۰ متر قرار داره. دریاچه سبلان مرتفع ترین دریاچه ی جهانه که از لحاظ علم دریاچه شناسی در نوع خود بی نظیره. آب دریاچه در اکثر ماه های سال جز تیر، مرداد و شهریور ماه منجمد بوه و حاصل از ذوب برف می باشد. منطقه سبلان برای بومیان مکانی مقدسه که به گویش محلی بهش ساوالان میگن. گفته می شود قبر زرتشت پیامبر در کنار دریاچه سبلان و در زیر یکی از تخته سنگ ها قرار داره. این دریاچه به همراه طبیعت اطرافش از مناظر شگفت انگیز کشوره.

راهنمای صعود به قله سبلان:

به جز یک مسیر صعب العبور ، بقیه مسیرهای صعود به سبلان در شهر مشگین شهر واقع شده است بنابراین ابتدا باید به مشگین شهر رفته و شب را در آنجا استراحت کنید و فردا صبح (اگر عجله داشتید می توانید در مشگین شهر در دروازه خروجی شهر با رانندگان لندرورهایی که شما را تا پناهگاره خواهند برد هماهنگ کنید تا در هر ساعتی خواستید دنبالتان بیایند)با ماشین های مخصوص دو دیفرانسیل تا پناهگاه بروید این مسیر حدود 50 دقیقه طول خواهد کشید

و از پناهگاه در صورت عدم نیاز به استراحت ، به سمت قله حرکت کنید زمان صعود از پناهگاه تا قله تقریبا 4 ساعت خواهد بود .

ضمنا در مشگین شهر میتوانید از مجموعه پل معلق و سایر مکان های توریستی استفاده کنید. آش دون محلی و کباب یادتون نره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *